وبلاگ

معرفی شرکت پمپیران از زبان دانشجوی مکانیک دانشگاه تبریز که تجربه کارآموزی در این شرکت را داشتند.

پمپیران و کارآموزی

دانشجوی مهندسی مکانیک دانشگاه تبریز از تجربیات کارآموزی خود در شرکت پمپیران می‌گوید. پدرام نگارنده – دانشجویان کارشناسی بعد از گذراندن ۹۰ واحد درسی می‌توانند برای کارآموزی اقدام کنند؛ در این رابطه با خانم مهندس طاعی از کارآموزان قبلی پمپیران

ادامه خواندن ...
زمانی که یک سازه به‌صورت دینامیکی تحت بارگذاری قرار می‌گیرد، برای استفاده از نظریه‌های مبتنی بر علم مکانیک مواد به‌دلیل اینکه اثرات نیروهای اینرسی در آن‌ها لحاظ نمی‌شود، مجبور خواهیم بود ضریب اطمینان را بالا ببریم تا از ایمنی سازه و طراحی اطمینان حاصل کنیم. ضریب اطمینان بالاتر، یعنی استفاده از مواد بیشتر (سطح مقطع بزرگتر) و در نتیجه تحمیل هزینه اضافی. در چنین شرایطی است که اهمیت شاخه مهندسی ارتعاشات بروز پیدا می‌کند. در این وبلاگ به بررسی ارتعاشات، علت نیاز به مطالعه ی این علم، توضییح اصطلاحات مدل سازی و آنالیز مودال می‌پردازیم.

یک سر و گردن بالاتر از مقاومت مصالح و دینامیک

یک سر و گردن بالاتر از مقاومت مصالح و دینامیک نویسنده: میر محمدرضا امت‌محمدی پل ارتباطی: seyedmrom@gmail.com مقطع تحصیلی: ورودی ۱۴۰۰ کارشناسی ارشد گرایش طراحی کاربردی دانشگاه تبریز مدت زمان تقریبی مطالعه: ۱۵دقیقه تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۱۰/۲۸   اهمیت مطالعه ارتعاشات

ادامه خواندن ...

سالروز بزرگداشت امیرکبیر

بیستم دیماه، سالروز بزرگداشت امیرکبیر، فرزانه مرد دلسوز ایران گرامی باد. تلاش‌ او در جهت آبادانی و اصلاح هر چه بیشتر سرزمینمان، بر کسی پوشیده نیست. او که با دیدن غم مردم، غمگین می‌شد، همراه با اشک‌هایشان، اشک می‌ریخت، در

ادامه خواندن ...

پاره یادداشتی در مورد روز صنعت پتروشیمی، قطعی گاز و ۶۸۰ میلیون دلار عدم‌النفع

هشتم دی‌ماه سالروز گرامیداشت صنعت پتروشیمی بر فعالان و دغدغه‌مندان این عرصه مبارک باد. صنعت پتروشیمی را اگر قلب تپنده اقتصاد ایران ننامیم، بی شک بایستی آن‌را به عنوان یکی از صنایع شاهراه در اقتصاد کشورمان بدانیم. آنچه ماحصل بیش

ادامه خواندن ...

آغاز یخبندان گازی صنایع

قطعی گاز واحدهای صنعتی، ارگان‌ها و ادارات دولتی؛ این موارد جزء خبرهایی است که در کنار آلودگی هوا این روزها بیش از همه به گوش می‌رسد. مطلبی که مشاهده می‌کنید از روزنامه دنیای اقتصاد در تاریخ پنجشنبه ۱۷ آذرماه ۱۴۰۱

ادامه خواندن ...

نیم‌نگاهی به تغییرات کتابخانه ساختمان ۸

بعد از تعطیلی دانشگاه به دنبال شیوع ویروس کرونا ساختمان ۸ دانشکده مکانیک تغییرات اساسی را به خود دید. از نقاشی دیوارهای داخلی ساختمان گرفته تا تغییر مکان اتاق اساتید و کلاس‌ها. کتابخانه این ساختمان نیز از این قاعده مستثنی نبوده و دچار تغییراتی از جمله تغییر مکان، تعویض میزهای مطالعه و… شده است.

ادامه خواندن ...

(EDM) ماشینکاری با تخلیه الکتریکی

در سال ۱۶۷۷ جوزف پرستیلی مشغول مطالعه طیف نور سفید بود که مشاهده کرد جرقه بین دو الکترود روی آن‌ها آثاری به جا گذاشته است که شبیه آثار ذوب می‌باشد. نامه ایشان به یکی از دوستانش در مورد آثار جرقه در سال ۱۹۳۳ بدست برادران لازارنکو افتاد و ایشان متوجه امکان ماشینکاری با استفاده از جرقه گردیدند. با تلاش‌های این دو برادر اولین دستگاه اسپارک در سال ۱۹۴۳ ساخته شد و در ماشینکاری سوپرآلیاژها و سرامیک‌ها در صنایع موتور جت و موشک‌های دوربرد و … به کار گرفته شد. به طوری که امروزه ۲ درصد از از کل عملیات ماشینکاری قطعات صنعتی توسط فرایند EDM انجام می‌گیرد.

ادامه خواندن ...

(Wind Turbine) توربین بادی

انرژی‌های تجدیدپذیر در طی چندسال اخیر به دلیل ضرورت تولید انرژی الکتریکی سازگار با محیط زیست از منابعی مانند: باد، خورشید حرارتی و غیره توجه زیادی رو به خود جلب کرده‌اند. موقعیت‌هایی از جمله گرمایش جهانی و آلودگی، موجب بهبود انرژی باد برداشت شده به منظور تولید برق و جلوگیری از انتشار گازهای گلخانه‌ایی است. از طرفی تبدیل انرژی باد به انرژی الکتریکی با راندمان بالا و استهلاک پایین صورت می‌گیرد پس استفاده از این انرژی برای تولید انرژی الکتریکی نسبت به سایر انرژی‌های تجدیدپذیر مقرون به صرفه است. حال این تبدیل انرژی توسط توربین‌های بادی صورت می‌گیرد که در این مقاله به بررسی توربین‌های بادی می‌پردازیم.

ادامه خواندن ...

(Centrifugal pump) پمپ گریز از مرکز

یک پمپ گریز از مرکز با توجه به طراحی آن به عوامل زیادی بستگی دارد. به عنوان مثال، یک متخصص باید پمپ را قبل از پیش بینی عملکرد، آزمایش کند. زیرا الگو‌های زیادی وجود دارد که برای برآورده کردن همه آن‌ها زمان کافی وجود ندارد. مانند: هزینه ساخت و آزمایش. تجزیه و تحلیل دینامیک سیالات محاسباتی می‌تواند به حل این مسائل کمک کند. به عنوان مثال در طراحی پمپ‌های گریز از مرکز از یک ابزار جایگزین، توانایی کامپیوتر استفاده ‌می‌شود. برای افزایش عملکرد پمپ با استفاده از CFD-CFX، که می‌تواند به کمک طراحان و مهندسان برای غلبه بر بسیاری از مشکلات در این زمینه کمک کند.

ادامه خواندن ...

(Waste heat recovery) بازیابی حرارت اتلافی

امروزه بسیاری از موارد کاربردی با پتانسیل بازیابی حرارت هدر رفته مانند گازهای خروجی از موتورهای پیستونی، کوره‌های سیمان یا کوره های عملیات حرارتی اغلب با چرخه هایی نظیر رانکین آلی، برایتون معکوس، کالینا، استرلینگ ،برایتون معکوس-رانکین آلی و… ترکیب می‌شوند تا گرمای هدر رفته را به توان مکانیکی تبدیل کنند.

ادامه خواندن ...

(OTEC) روش‌های تولید انرژی در نیروگاه‌های آبی

تامین انرژی به عنوان یکی از اساسی ترین پیش نیاز های توسعه اقتصادی و بهبود کیفیت زندگی بشر در طول تاریخ از اهمیت زیادی برخوردار بوده است. با وجود این که در قرون اخیر در پی کشف ذخایر نفت و گاز، الگوی مصرف انرژی تغییر یافته و به سوی استفاده هر چه بیشتر از سوخت های فسیلی نظیر نفت و گاز شده است، اما افزایش روز افزون نیاز به انرژی، محدودیت منابع سوخت‌های فسیلی، گرمایش جهانی و اثرات گلخانه‌ای در کنار آلودگی‌های زیست محیطی ناشی از سوخت مواد فسیلی موجب توجه دوباره به منابع تجدید‌پذیر شده است.

ادامه خواندن ...

(Suspension system) سامانه تعلیق خودرو

هر خودرو از بخش‌ها و اجزای متفاوتی مثل سیستم ترمز، سیستم انتقال قدرت، سیستم برق و… تشکیل شده است که هر یک وظایف خاص خود را بر عهده دارند. از مهم‌ترین سیستم‌های یک خودرو سیستم تعلیق یا سیستم فنربندی (Suspension System) است که وظایف مهمی برعهده دارد. در این مقاله سعی می‌کنیم با این سیستم بیشتر آشنا شویم.

ادامه خواندن ...

!ارشد بدون کنکور

پذیرش در دوره ارشد بدون دوباره روبرو شدن با کنکور;طرحی که برای حمایت از دانشجویان مستعد اجرا می‌شود.برای آشنایی با این طرح به سراغ آقای مهندس محسن محمدی رفته‌ایم.آقای محمدی، فارغ‌التحصیل کارشناسی مهندسی مکانیک از دانشگاه تبریز و پذیرفتة ارشد مستقیم رشته مهندسی مکانیک، گرایش تبدیل انرژی در دانشگاه شریف هستند.

ادامه خواندن ...

(Stirling cycle engines) موتورهای چرخه استرلینگ

عملکرد موتور استرلینگ نیازهای استفاده بهینه از انرژی را بر آورده می‌کند، بنابراین به موضوع جالب توجه تبدیل شده است و تحقیق و توسعه موتور استرلینگ توسط موسسات علمی و شرکت های تجاری مورد توجه قرار گرفته است. موتور استرلینگ هم از نظر عملی و هم از نظر تئوری موضوعی قابل توجه است، مزیت عملی آن ساده، قابل اعتماد و ایمن بودن است. چرخه استرلینگ در سال ۱۸۱۶ توسط روبرت استرلینگ اختراع شده است. موتور در یک چرخه ترمودینامیکی بسته که برگشت پذیر است کار می کند. امروزه سیستم‌های مبتنی بر چرخه استرلینگ به عنوان پمپ حرارتی، تبرید برودتی و مایع سازی هوا مورد استفاده قرار می گیرند.

ادامه خواندن ...

(FGM) مواد طبقه بندی شده تابعی

درعلم مواد، به موادی با ساختار جدید و پیشرفته در عین حال دارای ساختاری ناهمگن، مواد طبقه بندی شده‌ی تابعی گفته می‌شود. این مواد دارای خواص متعددی همچون خواص مکانیکی، الکتریکی، حرارتی‌و… هستند؛ در نتیجه دارای کاربرد گسترده‌ایی می‌باشند. خواص مکانیکی این دسته از مواد به طور پیوسته از سطحی به سطح دیگر تغییر میکند و این تغییرات، توسط تغییر تدریجی نسبت حجمی مواد تشکیل دهنده‌ی آنها ایجاد میشود. مواد FGM به طور معمول از دو ماده‌ی فلز و سرامیک ساخته می‌شوند، پس می‌توان نتیجه گرفت ویژگی ضریب انتقال حرارت پایین ومقاومت بالا در برابر درجه حرارت، حاصل از ساختار سرامیک و ویژگی انعطاف پذیری، حاصل از ساختار فلز است. در سال‌های اخیر استفاده از این مواد دراروپا به ویژه کشور المان مورد توجه قرار گرفته‌است. ساختار مواد FGM در طبیعت در بافت‌‌های زیست جانوری قابل مشاهده است؛ مثل: استخوان و دندان و گیاهان‌و… .

ادامه خواندن ...

(Nanofluid) نانو سیال

نانوسیالات دسته جدیدی از سیالات هستند که با پراکندگی­ مواد به اندازه نانومتر (نانوذرات، نانوالیاف، نانولوله‌ها، نانوسیم‌ها، نانومیله‌ها، نانوصفحات یا قطرات) در سیالات ­پایه مهندسی شده‌اند. به عبارت دیگر، نانوسیال‌ها سوسپانسیون‌های کلوئیدی در مقیاس نانو هستند که حاوی نانومواد متراکم هستند. آنها سیستم‌­های دو­فازی با یک­فاز (فاز جامد) در فاز دیگر (فاز مایع) می‌باشند. مشخص­‌شده‌­است که نانوسیالات دارای خواص ­ترموفیزیکی افزایش ­یافته­‌ای مانند هدایت­‌حرارتی، نفوذ­حرارتی، ویسکوزیته و ضرایب­ انتقال­ حرارت­ همرفتی در مقایسه با سیالات­ پایه مانند روغن یا آب هستند. افزودن مقدار خیلی کمی از نانوذرات­ جامد درون سیالات­ مرسوم موجب افزایش چشمگیری در رسانش ­گرمایی این سیالات می‌شود.

ادامه خواندن ...

(Cavitation) پدیده کاویتاسیون

کاویتاسیون پدیده‌ای است که در سرعت‌های بالا باعث خرابی و ایجاد گودال می‌گردد. گاهی در یک سیستم هیدرولیکی به علت بالارفتن سرعت، فشار محلی پائین می‌آید و ممکن است این فشار به حدی پائین بیاید که برابر فشار بخار سیال در آن شرایط باشد و یا در طول سرریز یا حوضچه خلاء‌زایی در اثر وجود ناصافی‌ها و یا ناهمواری‌های کف سرریز خطوط جریان از بستر خود جدا شده و بر اثر این جداشدگی فشار موضعی در منطقه جداشدگی کاهش‌یافته و ممکن است که به فشار بخار سیال برسد. در این صورت بر اثر این دو عامل بلافاصله مایعی که در آن قسمت در جریان است به حالت جوشش درآمده و سیال به بخار تبدیل شده و حباب‌هایی از بخار به وجود می‌آید که در شکل ۲ به خوبی قابل مشاهده است این حباب‌ ‌ها پس از طی مسیر کوتاهی به منطقه‌ای با فشار بیشتر رسیده و منفجر می‌شود و تولید سروصدا می‌کند و امواج ضربه‌ای ایجاد می‌کند و به مرز بین سیال و سازه ضربه زده و پس از مدت کوتاهی روی مرز جامد ایجاد فرسایش و خوردگی می‌کند.

ادامه خواندن ...

گشتاور، جامه هفدهم را به تن كرد؛

🔅 گشتاور، جامه هفدهم را به تن كرد؛ 🧶 👔 👘 🟢 صاحب امتیاز: انجمن علمی دانشجویی مهندسی مکانیک دانشگاه تبریز 🔴 مدیر مسئول: میر محمدرضا امت‌محمدی 🔴 سردبیر: شایان رزاق مرندی در این شماره می‌خوانید: ✔️ اخبار دنیای تکنولوژی✔️

ادامه خواندن ...

کادر جدید انجمن علمی دانشجویی مهندسی مکانیک دانشگاه تبریز

پس از اعلام فراخوان عمومی مبنی بر ثبت نام دانشجویان علاقه مند در انجمن علمی مهندسی مکانیک دانشگاه تبریز برای سال تحصیلی جدید(۱۴۰۰-۱۴۰۱) ، اعضای برگزیده با تایید ریاست دانشکده و معاونت امور اجتماعی دانشگاه، معرفی شدند.

ادامه خواندن ...

زنگ گشتاور برای بار شانزدهم به صدا درآمد

زنگ گشتاور برای بار شانزدهم به صدا درآمد علاقه‌مندان می‌توانند نسخه الکترونیکی شانزدهمین شماره از نشریه انجمن علمی دانشجویی مهندسی مکانیک دانشگاه تبریز (مجله گشتاور) را به صورت رایگان از طریق وب‌سایت انجمن علمی و یا کانال تلگرام ما دریافت

ادامه خواندن ...

افتخارات انجمن علمی دانشجویی مهندسی مکانیک در سیزدهمین جشنواره داخلی حرکت دانشگاه تبریز

افتخارات انجمن علمی دانشجویی مهندسی مکانیک در سیزدهمین جشنواره داخلی حرکت دانشگاه تبریز برگزیده انجمن برتر دانشجویی دانشگاه تبریز برگزیده در حوزه محتوای دیجیتال برگزیده در بخش کتاب شایسته تقدیر بخش مسابقه

ادامه خواندن ...
فراخوان همکاری

فراخوان جلسات Free Lecture

ا Free Lecture جلساتیه که تو اون ارائه دهنده‌ها توی ۱۵ الی ۲۰ دقیقه‌، دانسته‌ها و تجربیات خودشون در زمینه های فرهنگی، اجتماعی و علمی رو به دیگران ارائه می‌کنن. هدف ما از برگزاری این جلسات، اینه که دانشجوها مهارت

ادامه خواندن ...

قطار نشریه گشتاور، به ایستگاه پانزدهم رسید

اولین نشریه کادر جدید انجمن علمی، منتشر شد. میتوانید نسخه الکترونیکی این شماره را به صورت رایگان از طریق وب‌سایت انجمن علمی و یا کانال تلگرام ما دریافت نمایید. از کلیه دانشجویان عزیز دعوت می‌شود با مطالعه این شماره، نظرات

ادامه خواندن ...

اعضای انجمن علمی دانشجویی مهندسی مکانیک دانشگاه تبریز

پس از اعلام فراخوان عمومی مهرماه مبنی بر ثبت نام دانشجویان علاقه مند در انجمن علمی مهندسی مکانیک دانشگاه تبریز برای سال تحصیلی جدید، اعضای برگزیده با تایید ریاست دانشکده و معاونت امور اجتماعی دانشگاه، معرفی شدند….

ادامه خواندن ...

📚انجمن علمی‌دانشجویی مهندسی مکانیک دانشگاه تبریز برگزار می‌کند:

💻 دوره کاربرد متلب و سیمولینک در کنترل

💠 مدرس : مهندس علی پورقدری سفیده‌خوان

❇️مدیر سابق نرم‌افزازی در توسعه سازه‌های هوشمند آذربایجان
❇️کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک-طراحی کاربردی(دینامیک کنترل و ارتعاشات) دانشگاه صنعتی امیرکبیر

🗒سرفصل دوره:
✅ مقدمه و آشنایی با محیط نرم‌افزار ها
✅ تابع تبدیل و پاسخ زمانی سیستم ها
✅ بررسی رفتار سیستم های مرتبه یک و دو
✅ برهم‌کنش سیستم‌ها و حلقه‌های کنترلی
✅ روش های تحلیل پایداری(Nyquist, root locus,… )
✅ تحلیل و طراحی جبران کننده با ابزار sisotool
✅ اصول و طراحی کنترل PID
✅ شناسایی سیستم های واقعی
✅ روش های انتقال داده بین متلب و سیمولینک
⬅️ انجام پروژه

شروع دوره : هفته سوم اسفند
برای ثبت نام به روابط عمومی انجمن پیام دهید:
👤 @sametbz_ad

‼️ جلسه اول رایگان ‼️
(شرکت در جلسه اول برای عموم آزاد است.)

ارتباط با ما :
🟢 sametbz.ir
🟢 telegram (https://t.me/sametbz)
🟢 instagram (http://instagram.com/Same_tbz)
🟢 LinkedIn
(https://www.linkedin.com/company/sametabriz)🟢 aparat (https://www.aparat.com/sametbz)

شروع دوره : هفته سوم اسفند
برای ثبت نام به روابط عمومی انجمن پیام دهید:
👤 @sametbz_ad

‼️ جلسه اول رایگان ‼️
(شرکت در جلسه اول برای عموم آزاد است.)
شروع دوره : هفته سوم اسفند
برای ثبت نام به روابط عمومی انجمن پیام دهید:
👤 @sametbz_ad

‼️ جلسه اول رایگان ‼️
(شرکت در جلسه اول برای عموم آزاد است.)

انجمن علمی‌دانشجویی مهندسی مکانیک دانشگاه تبریز برگزار می کند:

🖋 کارگاه مقاله نویسی

👨‍🏫 مدرس: دکتر حسین نامی
✔️ عضو هیئت علمی دانشگاه مراغه
✔️ محقق فعلی و سابق در دانشگاه‌های مختلف دانمارک و نروژ

(DTU , Aalborg , NTNU)

با ارائه گواهی معتبر از طرف انجمن علمی

⏰ زمان برگزاری :
جلسه اول شنبه ۱۶ اسفند
جلسه دوم یکشنبه ۱۷ اسفند
ساعت ۱۸

💰 هزینه دوره : ۲۰/۰۰۰ تومان

⚙️انجمن علمی دانشجویی مهندسی مکانیک دانشگاه تبریز برگزار می کند:

🔥 قانون دوم ترمودینامیک و آنتروپی


💠 با ارایه دکتر محسن صادقی محقق پسا دکتری دانشگاه تبریز

✅لازم به ذکر است فقط یکبار امکان ثبت نام وجود دارد ، لذا پس از دریافت لینک اقدام به ذخیره آن نمایید.

⏰ زمان برگزاری : پنجشنبه ۱۴ اسفند ساعت ۱۷

📚 انجمن علمی دانشجویی مهندسی مکانیک دانشگاه تبریز با همکاری شرکت ساتکو برگزار می کند:                 

⚙️ وبینار ( آینده شغلی من) 

❇️ با ارائه دکتر سید رضا دامادی

✅ برگزاری در بستر گوگل میت

🗓 زمان برگزاری وبینار: پنجشنبه 29 مهر

🕧 ساعت 18:00